Реалізація програми стартувала на шахтоуправлінні ДТЕК Павлоградвугілля. Так, директор шахтоуправління Дніпровське Олександр Коваль покидає підприємство, щоб сконцентруватися на проектах підвищення операційної ефективності на всіх підприємствах ДТЕК Павлоградвугілля як радник Генерального директора об’єднання. За роки керівництва підприємством Олександр Іванович реалізував низку важливих проектів із розвитку шахти «Дніпровська», концентрації робіт на шахті ім. Сташкова й зарекомендував себе як висококласний фахівець гірничої справи.
ШУ Дніпровське очолить Олександр Гусєв, який до цього керував ШУ Першотравенське. Олександр Станіславович має багатий досвід реалізації мегапроектів, як-от будівництво вентиляційної свердловини на шахті «Ювілейна», а також успішної концентрації робіт: під його керівництвом ШУ Першотравенське добилося рекордних показників видобутку всього 4 лавами. Тепер йому потрібно застосувати отриманий досвід на шахтах «Дніпровська» й ім. М. І. Сташкова.
ШУ Першотравенське очолить Василь Снігур, який раніше керував ШУ Тернівське. За роки роботи Василь Григорович накопичив великий обсяг знань у сфері організації вуглевидобування на надкатегорійній за викидами метану шахті «Західно-Донбаська». А також досвід проведення гірничих виробок в умовах гірничо-геологічних порушень, як-от Богданівський скид на шахті «Самарська». Ці навички будуть особливо корисними в умовах інтенсивного видобування на також надкатегорійних шахтах ШУ Першотравенське.
ШУ Тернівське, як виконувач обов’язків директора шахтоуправління, очолить нинішній головний інженер шахтоуправління Юрій Жуковський. Юрій Григорович уже проявив себе під час розробки технології подолання Богданівського скиду, яка проводилася спільно провідними вченими України. Тепер йому надана можливість цілковито проявити свій управлінський потенціал і професійні навички керівника, керуючи рідним підприємством.
Як зазначає Директор із видобування вугілля Михайло Барабаш, ротація керівників допоможе шахтоуправлінням вийти на новий рівень розвитку та підвищить конкурентоспроможність підприємств:
«Шахтоуправління ДТЕК не можуть стояти осторонь від змін в енергетиці країни. Світові тренди довели, що якщо компанії відмовляються змінюватися, то вони втрачають свої позиції на ринку, конкурентні переваги та занепадають. Продумане переміщення керівників зараз і надалі допоможе нашим підприємствам стати лідерами змін, закріпити й утримувати конкурентні переваги. Як результат, шахтарі та їхні родини будуть забезпечені роботою й заробітною платою на довгі роки. А енергетика України — якісним паливом у необхідній кількості для теплової генерації».
Варто зазначити, що шахти ДТЕК Енерго, як і всі українські вуглевидобувні підприємства, працюють у дуже складних гірничо-геологічних умовах. З кожним роком вугільні пласти стають усе менш потужними, ускладнюються умови видобування. Тому важливо забезпечувати безпечні умови праці для всіх гірників, зберегти їхнє життя і здоров’я.