Ключовими завданнями «Школи збагачувачів» є підвищення професійного рівня працівників, їхніх умінь і навичок в управлінні виробничим процесом збагачувальних фабрик, а також поглиблення знань у галузі охорони праці, управління персоналом, економіки вуглепереробних підприємств. Крім того, буде підвищено лідерські та комунікаційні навички, відбудеться обмін досвідом, що дасть змогу впровадити найкращі практики на вуглепереробних підприємствах компанії ДТЕК. Навчання включає як теоретичну, так і практичну частину.
Сергій Антоненко, керівник департаменту зі збагачення вугілля дирекції з видобутку вугілля ДТЕК Енерго:
«На збагачувальних фабриках ДТЕК накопичений величезний і багато в чому унікальний досвід роботи із застосуванням передових технологій. Це підвищує планку вимог до професійного рівня наших працівників. На жаль, на ринку праці вкрай мало готових фахівців, які відповідають сучасним вимогам. Тому створення «Школи збагачувачів» є критично важливим для подальшої роботи збагачувальних фабрик компанії».
Особливістю організації навчання є опора, насамперед, на власні кадри. У розробці програми навчання взяли участь найкращі з фахівців фабрик, вони ж є і викладачами, що мають унікальний практичний досвід. Програму стартували з рівня начальників змін і майстрів, тобто з тих людей, які безпосередньо керують технологічним процесом. У такий спосіб у компанії створюється потужний кадровий резерв, а також дається можливість активним та амбітним працівникам, здобуваючи нові знання та навички, домогтися у своїй роботі набагато більшого.
Сергій Сильченко, менеджер відділу з навчання департаменту з управління персоналом вуглевидобутку дирекції з управління персоналом ДТЕК Енерго:
«Передумови створення Школи, на жаль, банальні та відомі всім. По-перше, це загальна демографічна ситуація в країні, по-друге, левова частка профільних навчальних закладів, що випускають цю спеціальність, залишилася на непідконтрольній території. Реальність така, що ми беремо на роботу фахівців із різних галузей і готуємо з них інженерів-збагачувачів. Тому основний акцент у Школі зроблено саме на поглиблене вивчення виробничих процесів, що застосовуються на фабриках компанії, розширення кругозору в професійній площині, обмін найкращими практиками організації виробничого процесу».
«Школа збагачувачів» — продукт, який вдалося отримати, застосувавши синергетичний підхід. По суті, проект унікальний, тому що в його розробці брав участь широкий і багаторівневий спектр професіоналів і експертів із Корпоративного центру та виробничих підприємств компанії ДТЕК. Активну участь брали виробничі служби, HR, економічний напрям, служби охорони праці, Академія ДТЕК. Програма Школи дає змогу підготувати фахівців високого рівня, здатних впроваджувати інноваційні рішення та підвищувати виробничі показники українських вугільних підприємств.