
Фото: Національний музей історії України у Другій світовій війні
Інсталяція «Битва за світло» - один із артефактів російсько-української війни, стала частиною експозиції Національного музею історії України у Другій світовій війні.
Це зруйнований 40-тонний трансформатор однієї з українських теплоелектростанцій, що постраждала внаслідок численних масованих ударів ворога по енергетичній інфраструктурі.
З вересня минулого року інсталяція була тимчасово доступна для киян та гостей столиці на Контрактовій площі Києва. Але на 4-й рік безпрецендентного енергетичного терору ворога, її меморалізували в постійній експозиції Музею війни.
Знищений трансформатор — лише фрагмент масштабних руйнувань, яких зазнала українська енергетика внаслідок російських атак. З початку вторгнення рф випустила по енергетичній інфраструктурі України понад 2300 ракет та дронів. Через ворожі атаки Україна втратила 10 ГВт генерації. Ще 18 ГВт генерації окуповано, включно з ГЕС, ТЕС та найбільшою в Європі Запорізькою АЕС.
Фото: Національний музей історії України у Другій світовій війні
Передача трансформатора до Національного музею історії України — це ще один акт збереження правди про злочини агресора та боротьбу українців за світло, свободу і гідність.
«Такі експонати — пряме свідчення злочинів проти мирної інфраструктури України. Це матеріальний доказ того, як виглядає сучасна війна, яку росія веде проти нашої держави. Тому ми маємо зробити все, щоб зберегти цей артефакт як матеріальне свідчення злочинів агресора, демонстрацію стійкості українського народу та увічнення пам’яті про боротьбу за енергетичну незалежність країни», — прокоментував генеральний директор Національного музею історії України у Другій світовій війні Юрій Савчук.
«Цей трансформатор — не просто уламок війни. Це символ боротьби наших енергетиків, які щодня, під обстрілами, відновлюють світло в оселях мільйонів українців. Його історія — це історія всієї енергетики країни, яка тримається на людях. Ми вдячні Музею історії війни за те, що зберігають цю пам’ять — не лише про минулі війни, а й про ту, яка триває сьогодні. Бо пам’ять — це теж наша зброя», — відзначив генеральний директор ДТЕК Енерго Олександр Фоменко.