Заява генерального директора ДТЕК Енерго Ільдара Салєєва про ситуацію в енергосистемі та проходження опалювального сезону
ДТЕК Енерго як надійна і відповідальна компанія готується до ОЗП заздалегідь: ми видобуваємо вугілля, проводимо необхідну ремонтну кампанію. І ми були готові до проходження опалювального сезону в своєму прогнозному балансі. На складах ТЕС ДТЕК Енерго на 1 жовтня 2020 року було 2 105,8 тис. тонн вугілля.
Про причини низьких складів вугілля і про перевиконання графіка роботи ТЕС ДТЕК Енерго
На сьогоднішній день в енергосистемі склалася критична ситуація. Теплова генерація ДТЕК Енерго, відповідаючи на потребу енергосистеми в маневрових потужностях, працює вже кілька місяців повним складом обладнання. У грудні 2020 генерація ТЕС ДТЕК Енерго на 48,5% перевищила прогнозний баланс, затверджений Міністерством енергетики. ТЕС ДТЕК виробили електроенергії на 1,142 млрд КВт·год більше ніж у затвердженому план. Це спричинило значне зниження обсягів вугілля на складах ТЕС в січні. Станом на 12 січня, обсяги вугілля на складах знизилися до 467,5 тис. тонн.
Низькі запаси вугілля на складах спровоковано передусім несвоєчасним виходом атомних блоків з ремонтів. Так як АЕС не змогли вчасно підтримати енергосистему, це додаткове навантаження прийшлось на теплову генерацію. Це основна причина кризової ситуації.
На результати видобутку вугілля, і, відповідно, наповнюваність складів на ТЕС також негативно вплинув тимчасовий простій шахт в першій половині 2020 р. через незатребуваність українського вугілля і системну кризу в галузі. ДТЕК змушений був зупиняти шахти Добропіллявугілля, а це, орієнтовно, недоотримані 700 тис. тонн вугілля, яких би вистачило для стабільної роботи енергосистеми і проходження ОЗП 20/21
Також в розпал опалювального сезону ми спрямували 400 тис. тонн вугілля для державного Центренерго, щоб підтримати роботу енергосистеми і не допустити зупинки цих ТЕС. Сукупність цих факторів і призвели до низьких обсягів вугілля на складах.
Про прогноз проходження холодів і роль теплової генерації в підтримці енергосистеми
У зв'язку з виходом в ремонт атомних блоків ЗАЕС і РАЕС, енергосистема втратить ще 1 ГВт потужності в кінці січня. Це додаткове навантаження для теплової генерації в обсязі 600-650 млн кВт-г, що еквівалентно 300 тис. тонн вугілля. З огляду на рівень складів і ремонтну кампанію Енергоатому, енергосистема може відчувати дефіцит генеруючих потужностей. Що стосується палива, то завжди є альтернатива використовувати газ для покриття пікових навантажень, хоча економічно сьогодні це абсолютно не обґрунтовано і потрібно шукати інші шляхи вирішення проблеми.
Про дії ДТЕК Енерго по підтримці стабільної роботи енергосистеми
Вугільні підприємства ДТЕК Енерго в повну потужність продовжують видобувати вугілля, яке призначене для теплової генерації. З 1 січня 2021 р шахтарі ДТЕК Енерго видобули 660 тис. тонн вугілля газової марки.
Підвищене навантаження на теплову генерацію змусило ДТЕК Енерго почати активний пошук додаткових джерел палива.
Щоб покрити нестачу газового вугілля і забезпечити стабільну роботу енергосистеми, компанія починає імпорт вугілля з Казахстану.
Для забезпечення стабільної роботи антрацитових енергоблоків, ДТЕК постачатиме вугілля з ШУ «Обухівська» (РФ, Ростовська область), яке належить ДТЕК Енерго.
Імпорт вугілля - це крайня та тимчасова міра для стабілізації роботи енергосистеми. Українське вугілля - було і залишається запорукою енергонезалежності нашої країни. З 2005 року компанія ДТЕК інвестувала у видобуток вугілля понад 3,3 млрд доларів.
Про підтримку державної теплової генерації в поточних умовах
Окрім забезпечення своїх ТЕС вугіллям, ми також, на прохання Центренерго, в листопаді-грудні 2020 відвантажили 400 тис. тонн вугілля на адресу їх ТЕС, щоб не допустити зупинки державної генеруючої компанії і підтримати енергосистему. Ми продовжуємо поставляти вугілля - в січні очікується відвантаження ще 50 тис. тонн. Постачання вугілля на ТЕС Центренерго відбуваються з випередженням графіку на 100 тис. тонн, ніж це передбачено контрактом.