some-alt
Головна Новини Прес-релізи Шахти без териконів: ДТЕК впроваджує інновації
Шахти без териконів: ДТЕК впроваджує інновації
На шахті ім. Героїв Космосу однойменного шахтоуправління ДТЕК запустили дробильний комплекс, аналогів якому немає в Україні. Такі інновації дають змогу підприємству замість піску, який додають у цементний розчин для підвищення міцності капітальних гірничих виробок, використовувати дроблену шахтну породу. У результаті шахтарі знизять вартість проходження погонних метрів і більше не будуть видавати породу «на-гора». А отже, зникне необхідність створювати породні відвали, що значно поліпшить екологію у вугільних регіонах.
Шахти без териконів: ДТЕК впроваджує інновації

На шахті ім. Героїв Космосу, як і на більшості шахт зі складними гірничо-геологічними умовами, під час проведення капітальних гірничих виробок застосовують анкери й тампонаж (нагнітання спеціальних розчинів у гірські породи). У тампонажному обладнанні перемішують цемент, пісок і воду, а спеціальними насосами закачують цей розчин у закріпний простір — між масивом породи й арочним кріпленням.

Павло Петренко, завідувач гірничими роботами з розвитку та капітального будівництва ШУ ім. Героїв Космосу:

«Використання піску вимагає додаткових фінансових і часових ресурсів, адже його необхідно закупити та спустити в шахту. Ось ми і придумали замінити його роздробленою шахтною породою. Розробити проект запропонували працівникам Національного гірничого університету (НГУ). Вони підтримали нашу ініціативу. У результаті ми отримали унікальне обладнання, яке в майбутньому, я переконаний, будуть застосовувати всі шахти. Це рішення допоможе прискорити проходження. Крім того, більше не потрібно буде видавати породу «на-гора» і створювати породні відвали, а це значно поліпшить екологію у вугільних регіонах».

Щоб втілити ідею, було придбано експериментальну дробарку 2-ВД індивідуального виготовлення (валкового типу з двома парами валків), розраховану на дроблення грубої породи. Інвестиції становлять 300 тис. грн. Під час випробування дробарки на поверхні, фахівці підприємства вирішили її вдосконалити та створили унікальний дробильний комплекс зі ще одним — нульовим — модулем, який дозволить дробити породу до дрібнішої фракції, менш ніж 10 см. Дробильний комплекс запустили успішно. Роздроблену породу використовують прохідницькі бригади на горизонті 470 метрів.

Михайло Вигодін, кандидат технічних наук, доцент НГУ:

«Шахтарі ДТЕК ШУ ім. Героїв Космосу першими в Україні впровадили таку технологію. З огляду на ті переваги, які дає використання подрібненої породи замість піску, впевнений, що зовсім скоро цей досвід перейматимуть і інші вугледобувні підприємства. Технологію можна застосовувати для зміцнення виробок у місцях обвалу породи під час спорудження нових об’єктів і перекріпленні гірничих виробок. З породно-цементної суміші можна виготовляти спеціальні опорні конструкції на сполученнях лава-штрек за умови повторного використання гірничих виробок, а також як заповнювач під час виготовлення затяжки для міжрамної огорожі тимчасових виробок».

Фахівці ДТЕК не зупиняються на досягнутому і вже зараз розглядають можливість переходу на просторову затяжку, що передбачає відмову не тільки від піску, але й цементу. Впровадити цей проект планують уже у 2017 р.

08 Січня 2025
Новини та повідомлення 504 енергетика ДТЕК Енерго отримали нагороди до професійного свята
27 Грудня 2024
Новини та повідомлення Машинобудівники ДТЕК Енерго виготовили 11 нових комбайнів та 916 тисяч запчастин для стабільної роботи українських шахт
25 Грудня 2024
Новини та повідомлення В результаті масованого обстрілу ТЕС ДТЕК Енерго загинув енергетик
25 Грудня 2024
Новини та повідомлення росія атакувала ТЕС ДТЕК Енерго, серйозно пошкоджено обладнання
13 Грудня 2024
Новини та повідомлення росія завдала масованого удару по ТЕС ДТЕК Енерго, пошкоджено обладнання
11 Грудня 2024
Новини та повідомлення За 11 місяців цього року ДТЕК Енерго інвестував 2,8 млрд грн у відновлення ТЕС після обстрілів
22 Листопада 2024
Новини та повідомлення Для підтримання українського вуглевидобутку машинобудівники ДТЕК Енерго виготовили 831 тисячу запчастин та 11 нових комбайнів
20 Листопада 2024
Новини та повідомлення Вперше в українській промисловості: ДТЕК впроваджує програму з підтримки ментального здоров’я працівників за допомогою VR-технологій
17 Листопада 2024
Новини та повідомлення росія обстріляла теплоелектростанції ДТЕК Енерго, серйозно пошкоджено обладання
13 Листопада 2024
Новини та повідомлення З початку року шахтарі ДТЕК Енерго ввели в роботу 18 нових вугільних лав для надійнішого забезпечення ТЕС паливом в опалювальний сезон