Рік тому на шахті «Ювілейна» (ДТЕК шахтоуправління Першотравенське) почала працювати перша в Україні індустріальна підземна Wi-fi мережа. З того часу шахтарі у гірничих виробках використовують smart-лампи та спеціальні мобільні телефони, що дозволяють обмінюватися інформацією, в режимі реального часу фіксувати місцеперебування персоналу та водночас вимірювати концентрацію метану.
Завдяки новації, шахтарі навіть з глибини 500 метрів мають можливість дзвонити на поверхню, передавати диспетчеру текстові повідомлення, фото або відео технічних несправностей устаткування, а також в режимі реального часу консультуватися з фахівцями і оперативно обмінюватися інформацією між підземними бригадами.
«Система зв'язку у шахті, звичайно ж, існувала завжди. Однак оперативність комунікацій залишали бажати кращого. Тому що підземні стаціонарні телефони розташовані досить далеко один від одного. І якість зв'язку також була досить невисокою. Працівникам іноді було необхідно долати чималу відстань або взагалі повертатися на поверхню, щоб повідомити про проблему, отримати консультацію фахівця чи доступ до важливої інформації. Але в аварійних ситуаціях кожна секунда важлива і від швидкості та точності комунікацій залежить життя і здоров'я працівників чи безперервність виробничого процесу. Впровадження інфраструктури зв'язку на базі мережі Wі-fі у рамках програми ДТЕК з цифрової трансформації виробництва MODUS, дозволило нам значно підвищити та пришвидшити якість комунікацій підземних і наземних служб нашого підприємства», - зазначає Дмитро Кисліцин, заступник начальника дільниці вентиляції і техніки безпеки з впровадження програми MODUS на ШУ Першотравенське.Для мережі Wi-fi на шахті Ювілейна було змонтовано майже 130 кілометрів кабелю, 120 станцій зв'язку і встановлено 400 точок доступу. Напередодні Дня шахтаря у серпні 2020 року вона була визнана найглибшою в Україні і потрапила у національну Книгу рекордів.
Wi-fi-інфраструктура стала фундаментом для наступного інноваційного кроку - створення системи позиціонування персоналу. Під землею змонтували понад 1,7 тис. радіомаячків Bluetooth, які забезпечили покриття близько 80 км гірничих виробок. А півтори тисячі шахтарів на Ювілейній забезпечили smart-лампами, які не тільки освітлюють гірничі виробки, а й в режимі реального часу передають на диспетчерський пульт на поверхні, де саме знаходиться людина під землею з точністю до 10 метрів. Також у нових ламп є ще кілька важливих опцій - вони визначають рівень метану навколо працівника і передають цю інформацію диспетчеру. Якщо концентрація газу критична, у диспетчера відразу активується сигнал небезпеки і шахтар на свою лампу отримує повідомлення з проханням покинути небезпечну зону.
Зв'язок між шахтою і поверхнею - двосторонній, тобто диспетчер або телефоніст може відправити на лампу, як на пейджер, текстове повідомлення працівнику, що знаходиться в шахті.
Цього року, крім системи позиціонування, на шахті Ювілейна планується додатково впровадити підсистему автоматичного газового контролю і захисту, автоматичного контролю і управління дегазацією, а також унікальну систему моніторингу провітрювання підземних виробок шляхом створення математичної моделі вентиляції на основі показників датчиків тиску.
«ДТЕК Енерго розділяє цінності суспільства і діє в інтересах країни. Компанія завжди підтримує проєкти, які засновані на передових технологіях і інноваційних розробках. Інфраструктура зв'язку на основі технології Wi-Fi дозволила нам підвищити ефективність комунікацій між підземними та наземними службами підприємства і забезпечити безпеку шахтарів. Крім того, це дозволяє нам підтримувати безперервність виробничого процесу і видобувати вугілля необхідне для підтримки енергонезалежності України», - підкреслив Михайло Барабаш, директор з видобутку вугілля ДТЕК Енерго.