Останніми місяцями випадки крадіжок приладів обліку в Дніпрі набули загрозливо масового характеру. Ймовірно, у місті орудує група з 2–3 осіб, яка профілюється на електролічильниках найпоширенішої марки — НІК-21–02. Перед тим, як скоїти крадіжку, викрадачі роблять «розвідку боєм»: проникають у під’їзди, приглядають необхідні їм моделі лічильників, перерізують живлення домофонів. А потім приходять вночі, зафарбовують чорною фарбою з балончиків дверні «вічка» й об’єктиви камер, зламують щитові і крадуть прилади обліку.
«Найчастіше об’єктами посягань грабіжників стають багатоповерхівки, розташовані в Лівобережній частині міста (ж/м Лівобережний-1, Лівобережний-3, вул. Калинова, Янтарна, Косіора). У нашому розпорядженні опинилося кілька відео з камер спостереження, де чітко видно, як якісь сторонні проникають у під’їзд, пильно розглядають із ліхтариком лічильники в щитових. Друга фаза настає вночі — зазвичай із 0:30 до 4:00, коли споживання електрики мінімальне, жителі сплять і є гарантія, що пропажу не виявлять як мінімум до ранку. У результаті мешканці цілих під’їздів залишаються без електролічильників і, відповідно, без електрики, а енергокомпанія зазнає величезних збитків, пов’язаних із відновленням вкрадених приладів обліку. Крім того, виконати відновлення не завжди вдається швидко, і часто жителі на невизначений час залишаються без світла, поки енергетики зможуть забезпечити заміну вкраденому», — говорить провідний фахівець дирекції з безпеки ДТЕК Дніпрообленерго Станіслав Брацилов.
Крадені лічильники зазвичай видозмінюються, показання обнуляються, після чого прилади обліку реалізуються на ринках міста й області, а також через сайти оголошень. Відрізнити їх від заводських досить просто — за затертими даними про власника, а також підробленими штрих-кодами й ідентифікаційними номерами (фото додається). Тому коло застосування таких електролічильників вкрай вузьке.
«Побачивши подібні лічильники із заниженою ціною в продажу, не поспішайте їх купувати. Адже, заощадивши 100–150 гривень, ви в результаті не зможете офіційно зареєструвати прилад в обленерго та зможете використовувати його тільки для особистих потреб. А в разі підтвердження правоохоронцями факту належності приладу обліку до викраденого майна енергокомпанії, його конфіскують», — попереджає Станіслав Брацилов.
Жителів Дніпра й області енергетики закликають не підтримувати грабіжників і не створювати попит на електроприлади, здобуті нечесним шляхом. А також бути пильними, не допускати в під’їзд сторонніх і в разі виявлення підозрілих осіб повідомляти в поліцію, а також у ДТЕК Дніпрообленерго за телефоном 0 800 500 444 (цілодобово, безплатно в Україні) або на електронну адресу: Callcenter@dtek.com. Анонімність гарантується.