«Я прийшов на фабрику відразу після технікуму. Під час навчання практики у нас було не так вже й багато. Говорили – крути тут, я і крутив, особливо не вдаючись, – ділиться електрослюсар-початківець Андрій Останін. – На фабриці працюю вже більше року. Спочатку більш досвідчені колеги потроху підказували та показували, що й до чого. Але коли три місяці тому наставником для новачків, як я, став Володимир Білоус, робота пішла набагато краще. Володимир Миколайович аналізує й опрацьовує з нами всі процеси так, щоб ми розібралися в усіх тонкощах. Наприклад, уже можу самостійно розібрати-зібрати насос, тому що неодноразово робив це разом із наставником».
Володимир Білоус – перший наставник-пенсіонер підприємства, якого запросили повернутися на ЦЗФ Добропільська в рамках системи «Досвід». Для нього це можливість не тільки передати знання молоді, але й продовжити власне професійне довголіття: «Я працював електрослюсарем на фабриці 38 років. Прийшов ще 19-річним хлопчиною. Коли пішов на пенсію, зрозумів, що стільки вільного часу для мене – тягар. Городу немає, дочка доросла, рибальство не люблю. Ось і влаштувався на роботу сторожем. Але коли мене запросили повернутися на фабрику, я зрадів. І не прогадав. У молодих хлопців стільки життя в очах і сили в руках, що з ними сам мимоволі молодшаєш. Мені здається, коли займаюся улюбленою справою, стаю бадьорішим і навіть здоровішим».
«Наша фабрика – це кузня кадрів. І таке інтерактивне передавання досвіду – частина навчання молодих співробітників, – розповідає генеральний директор Добропільської ЦЗФ Надія Судак. – Завдяки цьому у нас з'являється все більше кваліфікованих електрослюсарів, які вміють якісно ремонтувати обладнання. Система «Досвід» допомогла нам прискорити зростання умілих фахівців з учнів майже в 1,5 раза. Тому ми охоче запрошуємо пенсіонерів, які готові поділитися своїм професійним досвідом з молоддю. І сміливо беремо навіть учорашніх школярів без досвіду роботи, які готові вчитися на виробництві».