some-alt
Головна Новини Прес-релізи Криза в енергетиці загрожує проведенню своєчасної та повноцінної підготовки до осінньо-зимового періоду
Криза в енергетиці загрожує проведенню своєчасної та повноцінної підготовки до осінньо-зимового періоду
Криза в енергетиці загрожує проведенню своєчасної та повноцінної підготовки до осінньо-зимового періоду

На сьогоднішній день ринок електроенергії вже тривалий час функціонує в кризовому режимі та, як наслідок, в умовах гострого дефіциту оборотних коштів для підготовки до опалювального сезону. Це ресурси, критично необхідні для ремонту та підтримки обладнання в належному технічному стані, закупівлі та створення необхідних запасів вугілля на складах тощо.

До критичної ситуації призвели ряд факторів: необґрунтовано низькі ціни на ринку електроенергії (РДН), багатомільярдні борги на балансуючому ринку, нестабільність та дисбаланси, спричинені ціновими маніпуляціями трейдерів-спекулянтів. 

Через необґрунтовано низькі ціни підприємства теплової генерації систематично працюють у збиток. Тільки у поточному році ТЕС, що працюють в ОЕС України, отримали збиток у розмірі 5,1 млрд грн. За 5 місяців 2021 року збитки від виробництва е/е підприємствами ТЕС ДТЕК Енерго вже склали 1,2 млрд грн. Генеруючі підприємства мають непогашений борг перед постачальниками вугілля в 12,4 млрд грн, постачальниками торгово-матеріальних цінностей (ТМЦ) та послуги - 1,4 млрд грн, борги зі сплати податків – 185 млн грн.

Таке фінансове становище підприємств теплової генерації не дає змоги закупити паливо для створення необхідних запасів вугілля на опалювальний період, унеможливлюєфінансування поточної діяльності підприємств, проведення поточних та капітальних ремонтів, а також призводить до створення заборгованості перед вугледобувними підприємствами. До кінця року підприємствам теплової генерації потрібно виконати 17ремонтів енергоблоків (4 наразі перебувають в ремонті, 13 планових) на суму близько 1,5 млрд грн. Всього в цьому році компанія планувала вкласти в ремонтну кампанію 2,4 млрд грн.

Все це відбувається в умовах накопичених та досі непогашених боргів НЕК «Укренерго» на балансуючому ринку. Із-понад 11,5 млрд грн боргів перед виробниками електроенергії, 2,2 млрд грн – заборгованість перед генераціями ДТЕК Енерго.

Крім того, досі невирішеним залишається питання погашення заборгованості ДП «Енергоринок» перед підприємствами теплової генерації ДТЕК Енерго у сумі 6,8 млрд грн.

Видобувні підприємства ДТЕК Енерго також перебувають в критичному становищі. Протягом серпня-грудня поточного року планується введення 14 лав, що потребує 430 млн грн. Але існують ризики несвоєчасного введення їх в експлуатацію через борги перед постачальниками(складають 1,15 млрд грн) та відсутність коштів для закупівлі ТМЦ. У випадку реалізації цих ризиків, втрати видобутку вугілля можуть скласти 0,6 млн тон по майбутніх лавах та 0,8 млн тон по діючих лавах з причин аварійності. 

Поточні борги вугледобувних підприємств зі сплати податків складають 173 млн грн, що ставить під загрозу фінансування з місцевих бюджетів усіх соціальнихпрограм. 

Підприємства ДТЕК Енерго також мають заборгованість за послуги з перевезення вугілля в обсязі 140 млн грн. За умови підвищення тарифів на перевезення вугілля АТ «Укрзалізниця», яке планується вжез 1го вересня цього року, борги і ризики у перевезенні вугілля зростуть. Ця ініціатива також додатково підвищить витрати теплової генерації до 2 млрд грн на рік.

Така критична ситуація та хронічний дефіцит коштів у підприємств теплової генерації та вугледобувних підприємств ставить під загрозу навіть видобуток необхідних для проходження осіннього-зимового періоду обсягів вітчизняного вугілля. При цьому ринкова ціна вугілля на закордонних ринках перевищила 100 дол за тонну, а на газ – 430 дол/тис м3. 

Усі ці фактори ставлять під загрозу своєчасність та повноцінність підготовки до осінньо-зимового періоду, ремонтної кампанії, створення необхідних запасів вугілля. 

У цій кризовій в енергетичній галузі ситуації, закликаємо Раду Національної безпеки і оборони України (РНБО) терміново втрутитися в ситуацію та усунути дисбаланси та чинники, які загрожують енергетичній безпеці країни, а також своєчасності та повноцінності підготовки та проходження осінньо-зимового періоду. 

21 Січня 2025
Новини та повідомлення У 2024 році машинобудівники ДТЕК Енерго виготовили 1 мільйон запчастин та 11 нових комбайнів для підтримання українського вуглевидобутку
16 Січня 2025
Новини та повідомлення У 2024 році енергетики ДТЕК Енерго понад 20 разів «підіймали» ТЕС з нуля після масованих обстрілів
15 Січня 2025
Новини та повідомлення У 2024 році ДТЕК Енерго інвестував близько 11 млрд грн у відновлення ТЕС і роботу шахт
08 Січня 2025
Новини та повідомлення 504 енергетика ДТЕК Енерго отримали нагороди до професійного свята
27 Грудня 2024
Новини та повідомлення Машинобудівники ДТЕК Енерго виготовили 11 нових комбайнів та 916 тисяч запчастин для стабільної роботи українських шахт
25 Грудня 2024
Новини та повідомлення В результаті масованого обстрілу ТЕС ДТЕК Енерго загинув енергетик
25 Грудня 2024
Новини та повідомлення росія атакувала ТЕС ДТЕК Енерго, серйозно пошкоджено обладнання
13 Грудня 2024
Новини та повідомлення росія завдала масованого удару по ТЕС ДТЕК Енерго, пошкоджено обладнання
11 Грудня 2024
Новини та повідомлення За 11 місяців цього року ДТЕК Енерго інвестував 2,8 млрд грн у відновлення ТЕС після обстрілів
22 Листопада 2024
Новини та повідомлення Для підтримання українського вуглевидобутку машинобудівники ДТЕК Енерго виготовили 831 тисячу запчастин та 11 нових комбайнів