Еко-будинок у селищі Ігрень побудував В’ячеслав Горобець — підприємець, еколог, програміст і блогер. Перш ніж братися до будівництва, В’ячеслав детально вивчив принципи будівництва житла, які застосовували наші предки. Але і від сучасних технологій господар не відмовився. Він докладно й захопливо розповів школярам про те, як крок за кроком реалізовував свою мрію.
Максим Неділько, восьмикласник:
«Я вперше бачу такий будинок. У ньому так незвично поєднуються старовина й сучасність, а ще він екологічний, тобто не несе шкоди ні людині, ні довкіллю. А вся необхідна для господарів енергія і вода береться тут же, на ділянці, з природних джерел — сонця, вітру. Хотілося б мені жити в такому».
«Розумний» будинок В’ячеслава Горобця не тільки екологічний, але й порівняно недорогий, бо побудований із місцевої «непридатної» сировини — соломи, очерету, глини, каменю, дерева. Він розташований і спроектований так, щоб взимку пропускати і зберігати якомога більше сонячного світла й тепла, а влітку максимально захищати від спеки. Електроенергію виробляє вітряк і сонячні батареї на даху. Твердопаливний котел разом із сонячними батареями «догріває» будинок у холодну пору року. Основу інтер’єру чудо-будинку становить відреставровані старовинні меблі з дерева, які господар зібрав у «віджилих» українських селах.
Максим Забєлін, десятикласник:
«Цей будинок мені подобається, тому що він такий просторий і економний, а коштує, як двокімнатна квартира. Тут дуже комфортно і я б, мабуть, хотів у майбутньому мати такий будинок, але тільки як дачу. Адже я мрію жити у великому місті і працювати в офісі великої компанії, а ось відпочивати тут влітку всією сім’єю було б чудово!»
У Солар-парк Підгороднє діти дізналися, як сонячна енергія перетворюється на електричну і вливається безпосередньо в Єдину енергосистему України. Весь технологічний процес повністю автоматизований. Керує роботою сонячних платформ один прилад — флюгер, який стежить за напрямком вітру, силою освітлення й іншими атмосферними явищами. Підкоряючись йому, сонячні платформи повертаються слідом за сонцем упродовж доби і приймають положення, що дає їм змогу не зазнавати впливу сильного вітру, снігу або дощу.
Анатолій Каук, десятикласник:
«Це, мабуть, найсучасніший вид виробництва в нашій країні. Найбільше мене вразило те, що панелі самі повертаються так, щоб зловити якомога більше сонця. Тут такий високий рівень автоматизації, але водночас — жодної шкоди довкіллю! Я вважаю, що майбутнє — саме за такими підприємствами».
Олена Неверова, регіональний представник ДТЕК із КСВ та соціального розвитку в Західному Донбасі:
«Це вже п’ята екскурсія школярів у межах проекту «Енергоефективні школи: нова генерація». Школярі з 26 шкіл Західного Донбасу, учасники проекту, побували в цьому чудовому будинку. На прикладі еко-будинку діти побачили, як можна брати енергію з природи, навчитися економити енергоресурси. Ці знання знадобляться їм у майбутньому житті. Така екскурсія — добрий практичний урок із найсучаснішого підручника з енергозбереження».
Учасники екскурсії подякували компанії ДТЕК за реальну можливість побачити застосування технологій майбутнього. Ця поїздка напевно змінила уявлення дітей про можливості енергетики й допоможе школярам у виборі їхніх майбутніх професій.