На сьогоднішній день діяльність теплової генерації знаходиться на межі виживання. Аномально низькі ціни на «ринку на добу наперед» (РДН), нестабільність та дисбаланси, спричинені ціновими маніпуляціями трейдерів-спекулянтів, багатомільярдні борги перед генераціями на балансуючому ринку, левова частка яких – перед ДТЕК Енерго, спричинили гострий дефіцит оборотних коштів для підготовки генерації до опалювального сезону. Це ресурси, необхідні для закупівлі палива, ремонту та підтримки обладнання в належному технічному стані.
В результаті, дві третини енергоблоків теплових електростанцій були вимушені зупинитись.
В цих кризових умовах ще загрозливішою виглядає ініціатива АТ «Укрзалізниця», яка, серед іншого, передбачає підвищення з 1.09.2021, та з 1.01.2022 рр. тарифів на перевезення вугілля на 30% у річному вимірі. Про це йдеться в проекті наказу Мінінфраструктури «Про внесення змін до Коефіцієнтів, що застосовуються до тарифів Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги».
Ця ініціатива додатково підвищує витрати теплової генерації до 2 млрд грн на рік. Тим більше, ці витрати не були заплановані виробниками електроенергії, оскільки ініціатива «Укрзалізниці» не була передбачена фінансовим планом підприємства.
В ситуації, в якій на сьогоднішній день знаходиться енергетична галузь, дана ініціатива лише поглибить системну кризу в енергетичній галузі, при цьому не вирішуючи проблем УЗ.
В проекті наказу про підвищення тарифів, Мініфраструктури та Укрзалізниця не надали жодних економічних розрахунків доцільності підвищення тарифів та вплив цього зростання на окремі галузі економіки, зокрема, на такі низькомаржинальні вантажі як вугілля та будівельні матеріали.
Так, загальновідомо, що існуюча система залізничних тарифів є застарілою, та не відповідає поточним реаліям економіки. Проте, при діючих тарифах вантажні перевезення є прибутковими. Їх рентабельність перевищує 20%. Калькуляція собівартості послуг Укрзалізниці для перевезень окремо кожного виду вантажу (в т.ч вугілля), підприємством не здійснюється, тобто даних, які б свідчили про збитковість перевезень залізницею вугілля відсутні. Не секретом є і те, що глибоко збитковими є не вантажні, а пасажирські перевезення (збиток складає до 13 млрд грн на рік), які дотуються за рахунок вантажних перевезень.
Тож закликаємо Мінінфраструктури, АТ «Укрзалізниця» відкликати проект наказу про збільшення тарифів на залізничні перевезення та разом із Міністерством економіки та експертним товариством, профільними бізнес-асоціаціями опрацювати пропозиції по реформуванню тарифної політики УЗ.