Спалювання старої трави, бур’янів і гілок у степових зонах і лісових масивах, необережне поводження з вогнем є дуже небезпечним. У суху та вітряну погоду істотно підвищується ризик загорянь і великих пожеж. Крім того, розведення вогню поблизу ЛЕП може викликати пошкодження та відключення в електричних мережах. Так, 28 березня 2017 року через підпал торішньої трави невідомими в Самарському районі Дніпра, біля дамби через Шиянку було зафіксовано пожежу. Це відбувалося поблизу високовольтної ЛЕП-401/402 напругою 35 кВ. Водночас була небезпека пошкодження проводів і обладнання ЛЕП, що могло призвести до тимчасового знеструмлення електричних підстанцій. Без електропостачання могли залишитися жителі сіл Чаплі, Любимівка, Діброва, прилеглих селищ і вулиць. Також була загроза зупинки руху поїздів, роботи кар’єру та цегельного заводу. Тільки завдяки активним діям місцевих жителів пожежу було локалізовано та погашено, і вона не завдала шкоди ЛЕП. Однак через пожежу вигоріли нещодавно посаджені саджанці ялинок — волонтерська ініціатива місцевих жителів облагородити територію.
ДТЕК Дніпрообленерго наполягає на дотриманні важливих правил пожежної безпеки поблизу електроенергетичних об’єктів:
- біля ліній електропередачі та трансформаторних підстанцій категорично забороняється розкладати багаття, спалювати стерню, залишати легкозаймисті матеріали та складати сміття. Винуватці пожеж будуть нести цивільну, адміністративну, а в низці випадків і кримінальну відповідальність за завдану матеріальну шкоду, а також загрозу життю та здоров’ю людей.
- Під час відпочинку на природі важливо уважно дивитися, чи є неподалік енергетичні об’єкти. Якщо ви перебуваєте в їхній охоронній зоні — від 2 до 10 м з обох боків від ліній — ви ризикуєте не тільки пошкодити електрообладнання, а й завдати шкоди власному здоров’ю та здоров’ю ваших близьких.
Сергій Березовський, технічний директор ДТЕК Дніпрообленерго:
«Наше головне завдання — зробити все, щоб постачання електроенергії клієнтам і промисловим підприємствам було безперервним. Для запобігання спалахам в електричних мережах, ДТЕК Дніпрообленерго щорічно проводить заходи щодо гарантування пожежної безпеки поблизу об’єктів електричних мереж.Ми контролюємо стан споруд і обладнання, спеціальної техніки, експлуатованої на територіях із підвищеною пожежною небезпекою. Крім того, працівники підприємства стежать за станом охоронних зон повітряних ЛЕП, розчищають просіки під ЛЕП, що проходять через лісові масиви».
Довідка:
У разі пошкодження під час спалювання сухостою об’єктів електроенергетики, а саме розташованих у полях ліній електропередачі, трансформаторних підстанцій тощо, винні особи за наявності певних обставин разом із відшкодуванням збитків можуть бути притягнуті органами правопорядку до кримінальної відповідальності за ст.194–1 КК України (Умисне пошкодження об’єктів електроенергетики). У разі причетності до скоєння кримінального злочину групи осіб, суд у межах компетенції буде розглядати питання про покарання винних осіб шляхом позбавлення волі строком від трьох до десяти років.