Енергетична компанія ДТЕК переконана в необхідності аналізу фундаментальних причин кризової ситуації на ринку електроенергії України. Компанія схвалює будь-які ініціативи з пошуку об'єктивних причин ситуації, що склалася в енергетиці.
Разом з тим, в українських ЗМІ поширені політичні заяви про нібито скаргу в АМКУ, яка спрямована виключно на дискредитацію одного учасника ринку. Повідомлення в ЗМІ підкріплюються прямими звинуваченнями в нібито «штучному дефіциті електроенергії» і «ситуації, яка загрожує віяловими відключеннями електроенергії». Подібні заяви носять політичний характер і є маніпулятивними. Їх мета - перекласти відповідальність за кризу в галузі на одного учасника ринку. Компанія закликає репутабельні українські ЗМІ зберігати інформаційну гігієну і не підігрувати політично-мотивованим організаціям.
- Своєю чергою, ДТЕК знову підтверджує, що енергетична галузь знаходиться в стані глибокої кризи, через яку зростає заборгованість в енергосистемі, скорочуються витрати на ремонти й інвестиції в основне обладнання всіх видів генерації в Україні. Як наслідок, спостерігається зростання аварійності і падіння надійності енергопостачання країни.
- Теперішня криза на ринку електроенергії - це наслідок фундаментальних економічних помилок по адміністративному втручанню в ціноутворення і спотворення європейських принципів регулювання, допущених протягом 2019-2021 рр.
- Фінансовий дефіцит галузі з моменту запуску нової моделі ринку в 2019 році вже перевищує 50 млрд грн. Це вдвічі більше, ніж борг старої моделі ринку, за десять років існування якої накопичилося 27 млрд грн боргу.
- Незважаючи на таку винятково критичну ситуацію в галузі, теплова генерація ДТЕК Енерго, відповідаючи на потребу енергосистеми в маневрових потужностях, вже кілька місяців працює у повному складі обладнання. Теплова генерація змушена була працювати понад прогнозного балансу Міністерства енергетики, бо атомні енергоблоки не вийшли вчасно з ремонтів та аварійно туди йшли в розпал ОЗП. Це стало ключовою причиною значного зниження складів вугілля на ТЕС в січні.
- На результати видобутку вугілля, і, відповідно, наповнюваність складів на ТЕС також негативно вплинув тимчасовий простій шахт в першій половині 2020 року через не затребуваність українського вугілля і його заміщення імпортом електроенергії з Росії та Білорусі.
- Всупереч цим обставинам, в розпал опалювального сезону ДТЕК поставив 450 тис. тонн вугілля для державного «Центренерго», щоб підтримати роботу державної генерації і не допустити її зупинку.
- Навіть в кризових галузевих умовах шахти ДТЕК Енерго на повну потужність продовжують добувати вугілля, яке призначене для теплової генерації. З 1 січня 2021 року шахтарі ДТЕК Енерго добули 1,8 млн тонн вугілля газової марки.
- Через високу потребу в тепловій генерації у період холодів, компанія організувала пошук додаткових джерел забезпечення ТЕС вугіллям. Щоб заповнити нестачу газового вугілля і забезпечити стабільну роботу енергосистеми, компанія почала імпорт вугілля з Казахстану і Польщі.