25 січня, як передбачено Постановою КМУ №1215, було завершено процес повернення шахт Добропіллявугілля з оренди ДТЕК в управління державою. Відповідні акти підписали новостворене державне підприємство «Добропіллявугілля-видобуток», Фонд державного майна України та ДТЕК Добропіллявугілля. Процес повернення з оренди шахт Добропіллявугілля відбувався прозоро та з дотриманням всіх нормативно-законодавчих процедур. ДТЕК закрив всі зобов’язання перед державою, в тому числі погасив заборгованість за оренду, яка сформувалась у 2020 році через енергетичну кризу та вимушену зупинку підприємства.
Домовленість припинити договір оренди шахт Добропіллявугілля була досягнута в результаті рішення Кабінету Міністрів України про створення вертикально-інтегрованої компанії за участю ПАТ «Центренерго» і державних вугледобувних підприємств. Головна мета - стабілізація ситуації з реалізацією вугілля та забезпечення шахтарів Добропілля стабільною роботою, а державну генерацію – ресурсною базою.
Цілісний майновий комплекс «Добропіллявугілля» знаходився в оренді ДТЕК з 2010 року. За цей час у розвиток шахт та оновлення державного майна компанія інвестувала понад 400 млн доларів, що дозволило вивести підприємство на друге місце за обсягами видобутку вугілля у країні.
«В умовах кризи в енергетичній галузі України пріоритетним завданням ДТЕК, як відповідальної та надійної компанії, було забезпечення шахтарів Добропілля стабільною роботою. Інтеграція з державною тепловою генерацією є гарантією збуту вугілля, а отже – і роботи для добропільських шахтарів. Завдяки нашим інвестиціям держава отримала ефективне підприємство, яке здатне постачати на ТЕС понад 2 млн тонн вугілля на рік (товарної якості). При цьому, середньодобовий видобуток з однієї лави на шахтах Добропіллявугілля на 75% більший, ніж на державних шахтах, продуктивність праці вище майже у 6 разів, а собівартість видобутку нижче у 3-10 раз. Процес повернення підприємства відбувався прозоро та відповідно до норм чинного законодавства. Як і обіцяли, ми виконали свої зобов’язання перед державою та зробили все можливе, щоб забезпечити безперебійний видобуток вугілля під час перехідного періоду», - прокоментував Ільдар Салєєв, генеральний директор ДТЕК Енерго.
Управління цілісним майновим комплексом від ДТЕК Добропіллявугілля перейшло до новоствореного державного підприємства «Добропіллявугілля-видобуток».
ДТЕК зробив усе необхідне, щоб забезпечити безперебійність процесу видобутку вугілля підприємством у перехідний період. Видобуток вугілля та підготовка гірничих виробок у цей час не зупинялися. До того ж, ДТЕК надав можливість державному підприємству викупити за ціною нижче ринкової обладнання, яке було придбане ДТЕК під час оренди, змонтовано у виробничі комплекси під землею та використовується для видобутку вугілля. Перелік обладнання, яке необхідне для подальшої роботи шахт, визначила спеціальна комісія, до якої увійшли представники ДП «Добропіллявугілля-видобуток», Міністерства енергетики та Фонду державного майна. Вартість цього майна встановила незалежна експертна оцінка і вона є значно дешевшою альтернативою у порівнянні з придбанням нового обладнання та перервою у видобутку вугілля у випадку демонтажу працюючого обладнання ДТЕК та монтажу нового.
Персонал ДТЕК Добропіллявугілля у повному обсязі працевлаштований в ДП «Добропіллявугілля-видобуток», що дозволило держпідприємству вже з 26 січня 2021 почати видобуток вугілля.
Також компанія у повному обсязі сплатила борги за оренду шахт Добропіллявугілля (230,7 млн грн, включаючи пеню), які сформувалися з весни 2020 року, коли ДТЕК був змушений зупинити на 3,5 місяці підприємство через незатребуваність українського вугілля. До цього часу, протягом дев’яти років, ДТЕК сплачував орендну плату за шахти Добропіллявугілля вчасно та в повному обсязі.