Більше 40 років Ладижинська ТЕС забезпечує теплом та гарячою водою 25-тисячний Ладижин. Стільки ж часу експлуатувалося обладнання, що забезпечує доставку тепла кінцевому споживачу – 5 насосів тепломережі радянського виробництва Сумського заводу «Насосенергомаш». Тепер роботу декількох насосних агрегатів замінить один сучасний агрегат виробництва нідерландської фірми DP-Pumps з електродвигуном потужністю 200 кВт.
«Більша надійність та економічність насосу забезпечується «розумними технологіями». Робота нового обладнання регулюється автоматично за допомогою встановленого перетворювача частоти. Це дозволяє уникнути аварійних ситуацій, в тому числі через відсутність гідроударів у тепломережі, плавність регулювання, тощо. Автоматика отримує інформацію з датчика тиску в тепломережі, аналізує параметри та керує навантаженням насосного агрегату відповідно до заданих параметрів. Це дозволяє не витрачати електроенергію на зайву роботу системи теплозабезпечення міста та дасть змогу зекономити Ладижинській ТЕС більше 1,5 млн кВт·г або 2 млн. грн. на рік. Приблизно стільки на рік споживають 5 багатоповерхових житлових будинків», – розповів директор ДТЕК Ладижинської ТЕС Олександр Бобрик.
ДТЕК Ладижинська ТЕС профінансувала 20% вартості проекту, а ще 80% – це інвестиції компанії з розвитку енергоефективності ДТЕК ЕСКО, яка й виконала проект «під ключ» за договором енергосервісу. Вигоду від економії електроенергії ДТЕК ЕСКО та ДТЕК Ладижинська ТЕС розділять між собою також у пропорції 80/20 протягом дії енергосервісного контракту – 4 років.
«Механізм енергосервісу передбачає, що енергосервісна компанія (ЕСКО) фінансує та виконує проект «під ключ», а також гарантує досягнення економії енергоресурсів. За таким же принципом можна підвищувати енергоефективність муніципальних об’єктів як міста Ладижина так Вінницької області: провести термомодернізацю бюджетних установ (дитсадків, шкіл, лікарень), утеплити житлові будинки, відремонтувати системи опалення. Для цього необхідне бажання міської влади та громади економити енергоресурси та перелік об’єктів для модернізації», – зазначив директор ДТЕК ЕСКО Євген Бушма.
ДТЕК ЕСКО зараз розглядає можливість реалізації ще трьох енергоефективних проектів на ДТЕК Ладижинській ТЕС та допомагає станції запроваджувати систему енергоменеджменту за міжнародним стандартом ISO 50001. Раніше ДТЕК ЕСКО реалізував проект з модернізації насосів на Центральному ГЗК Метінвест з економією більше 60% електроенергії, та модернізувала систему освітлення на ДТЕК Добропільській ЦЗФ з економією більше 90% електроенергії.