На шахті ДТЕК виробляють електроенергію з метану, що виділяється в процесі вуглевидобутку. Про це Аліна Зуйковська, керівник проєктної групи трансформації вугільних регіонів ДТЕК Енерго, розповіла на Міжнародній платформі справедливого переходу Just Transition.
ДТЕК, як провідна українська енергетична компанія, підтримує європейські цілі декарбонізації та планує стати більш екологічно чистим, ефективним та високотехнологічним бізнесом, що керується принципами ESG та Цілями сталого розвитку ООН. Компанія наразі бере участь у міжнародних та європейських ініціативах, пов'язаних з управлінням викидами метану. Правильне поводження з цим небезпечним газом, по-перше, гарантує безпеку на діючих вугільних підприємствах, по-друге - перетворює його у джерело енергії.
На шахті Степова наприкінці 2020 року ДТЕК спільно з компанією REGEN (SCM) впровадив когенераційну установку потужністю 1,56 МВт. З того часу на установці з 1,2 млн кубометрів метану, відведеного з підземних виробок, виробили 6 тис. MВт електроенергії для потреб шахти. Раніше цей газ просто видаляли, щоб підвищити безпеку у шахті. Тепер електроенергія, яку виробляє когенераційна установка, забезпечує роботу всього комплексу поверхні шахти, включно з вентилятором головного провітрювання.
Компанія планує поширювати цю технологію і впровадити такі установки ще на двох шахтах на Дніпропетровщині.
Одночасно контролюються викиди метану на підприємствах, що вже вичерпали свій ресурс і були зупинені цього року.
«Скорочення викидів метану – це частина екологічної стратегії ДТЕК. Компанія рухається шляхом декарбонізації і планує стати вуглецево-нейтральною до 2040 року. При цьому ми дбаємо про навколишнє середовище і прагнемо знизити екологічний та економічний впливи теплової генерації на вугільні регіони. Одночасно, ми допомагаємо громадам, де працюють наші підприємства, поступово замістити вугільну моноекономіку альтернативними видами бізнесу», - відзначила Аліна Зуйковська, керівник проєктної групи трансформації вугільних регіонів ДТЕК Енерго.
Платформа справедливого переходу, на якій обговорювалися проєкти зі скорочення викидів метану, допомагає всім зацікавленим сторонам, пов’язаним з видобутком вуглеводніх в ЄС. Вона забезпечує обмін досвідом та взаємодію між державами-членами, місцевими та регіональними органами влади, неурядовими організаціями. На ній ділові та соціальні партнери вчаться один у одного на шляху справедливого переходу до кліматично нейтральної Європи.