На ДТЕК Луганській ТЕС із 6 робочих енергоблоків щодня задіяно тільки 3. Станція змогла в умовах боргу ДП «Енергоринок» за вироблену електроенергію 460 млн грн повністю забезпечити себе вугіллям. На сьогодні запаси палива на станції складають 165 тис. тонн. Це майже в чотири рази більше, ніж роком раніше. Через роботу поза енергосистемою України, у режимі виділеного енергоострова через перебиті лінії електропередачі, вироблення електроенергії знизилося в січні 2016 року до аналогічного періоду 2014-го на 33%.
В Україні триває падіння споживання електроенергії, і сьогодні теплова генерації затребувана за залишковим принципом. Завантаження ТЕС суттєво знижено на користь атомної енергетики, за 2015 рік падіння склало 35%. ДТЕК Луганська ТЕС працює в режимі «енергоострова» — забезпечує електроенергією тільки жителів Луганської області. Тому наполовину простоює. У січні 2016 року ТЕС виробила електроенергії на 33% менше, ніж у січні 2014 року. Водночас усі 6 робочих енергоблоків ДТЕК Луганської ТЕС повністю забезпечені вугіллям, технічно справні й після повернення в Об’єднану енергосистему України готові працювати в маневреному режимі.
«На щастя, напередодні бойових дій ДТЕК встиг модернізувати на Луганській ТЕС два енергоблоки з восьми. Завдяки цьому електростанція працювала у складних технічних умовах. Старе обладнання з цим би не впоралося. У 2014–2015 роках енергетики ДТЕК Луганської ТЕС не на словах, а на ділі відчули на собі, яка це колосальна праця й ризик для міста — відновлювати роботу станції після повної аварійної зупинки. Сьогодні через те, що Луганська ТЕС від’єднана від енергосистеми України, вже півтора року мешканці області відчувають на собі пряму залежність від роботи електростанції — будь-які технологічні збої через бойові дії призводять до тимчасового відключення світла та тепла. А місто Щастя знає, як важко виживати за 20-градусного морозу до 8 годин не тільки без світла, а й без тепла в домі», — зазначив директор ДТЕК Луганської ТЕС Станіслав Валантір.
Зараз НЕК «Укренерго» й Міністерство енергетики та вугільної промисловості ініціюють скасування так званого правила щодо мінімального складу увімкненого обладнання на ТЕС. Це призведе до того, що генерувальні підприємства не зможуть підтримувати працездатність незатребуваних енергоблоків, які простоюватимть, а енергосистема України може втратить частину потужностей, котру не можна буде відновити. Зниження навантаження нижче мінімального складу енергоблоків прискорить зношення обладнання, збільшить аварійність і вкрай негативно позначиться на екологічних характеристиках станцій.
Нагадаємо, правила щодо мінімального складу було колегіально прийнято учасниками Ради Енергоринку у 2005 р. Вони затверджені НРКЕКП і позгоджені Міністерством енергетики та вугільної промисловості, їм передував детальний аналіз і технічні висновки інженерів Львівського й Донецького ОРГРЕС. Виключення вимоги щодо мінімального складу обладнання ТЕС загрожує серйозними ризиками для теплопостачання міст-супутників у разі аварійної зупинки ТЕС.