Головна Сталий розвиток Охорона довкілля

Збереження екологічного балансу є невід’ємною частиною успішної підприємницької діяльності «ДТЕК Енерго».

Компанія веде активну роботу з покращення екологічної обстановки в регіонах своєї присутності й збереження навколишнього середовища для майбутніх поколінь. «ДТЕК Енерго» намагається забезпечувати захист навколишнього середовища, удосконалювати виробничі й управлінські процеси, дотримуючись принципів сталого розвитку, інвестувати в природоохоронні заходи в усіх сферах діяльності своїх підприємств, включаючи видобуток і збагачення вугілля, генерацію електроенергії, гірниче машинобудування. Природоохоронна діяльність є невід’ємною частиною успішної підприємницької діяльності «ДТЕК Енерго».

 

Екологічна політика ДТЕК

Природоохоронна діяльність підприємств «ДТЕК Енерго» ґрунтується на Екологічній політиці «ДТЕК», затвердженій вищим керівництвом у травні 2017 р. з урахуванням вимог міжнародного стандарту ISO 14001:2015.

 

Екологічна політика «ДТЕК» декларує:

  • місію «ДТЕК» у сфері Екологічної політики;
  • цілі реалізації Екологічної політики;
  • принципи Екологічної політики.
Сталий розвиток / Охорона довкілля

Документ визначає довгострокові цілі Компанії у сфері екології:

  • Захищати навколишнє середовище, включаючи запобігання забрудненню, раціональне використання ресурсів, зниження впливу на зміну клімату, захист біологічної різноманітності й екосистем.
  • Розвивати чисту відновлювану енергетику і модернізувати традиційну генерацію «ДТЕК».
  • Виконувати обов’язкові законодавчі й інші вимоги, прийняті «ДТЕК».
  • Забезпечити екологічну безпеку підприємств «ДТЕК».
  • Постійно вдосконалювати систему екологічного менеджменту для покращення показників екологічної діяльності.

У межах довгострокової стратегії Компанії до 2030 року визначено завдання у сфері охорони довкілля

Екологічна стратегія ДТЕК включає такі пріоритети:

  • функціонування та постійне вдосконалення системи екологічного менеджменту (СЕМ) згідно з вимогами стандарту ISO 14001 на всіх виробничих підприємствах ДТЕК;

  • модернізація та реконструкція обладнання, що забезпечує надійність енергопостачання й відповідність європейським екологічним нормам;

  • реалізація екологічних програм на підприємствах ДТЕК для дотримання встановлених законодавчих вимог.

Сталий розвиток / Охорона довкілля

ЕКОЛОГІЧНИЙ МЕНЕДЖМЕНТ

Питанням екологічного менеджменту в Україні приділяється особлива увага. У «ДТЕК» функціонує єдина система управління охороною навколишнього природного середовища відповідно до стандарту ISO 14001.

Система екологічного менеджменту є частиною системи корпоративного управління та важливим елементом управління ризиками. Забезпечення єдиного підходу до управління охороною навколишнього середовища на всіх підприємствах Групи на основі такої системи позитивно впливає на конкурентоспроможність та інвестиційну привабливість «ДТЕК Енерго».

Переваги застосування стандарту ISO 14001:

Впровадження екологічного стандарту ISO 14001 на підприємствах «ДТЕК Енерго» здійснювалося в період з 2008 до 2015 р. У результаті в Компанії були розроблені єдині корпоративні вимоги в галузі охорони навколишнього середовища, ідентифіковані екологічні аспекти, ризики й можливості, створена ефективна система управління ними. Це дозволило закласти міцну основу для подальшої системної природоохоронної діяльності Компанії, використовувати інноваційні методи в управлінні охороною навколишнього середовища й постійно підвищувати екологічну результативність підприємств «ДТЕК Енерго».

Сталий розвиток / Охорона довкілля

Охорона атмосферного повітря

Повноправне членство України в Енергетичному співтоваристві передбачає виконання підприємствами генерації вимог Директиви 2001/80/ЕС «Про обмеження викидів деяких забруднювальних речовин в атмосферу від великих установок спалювання» та Директиви 2010/75/ЕС «Про промислові викиди (інтегроване запобігання та контроль забруднення)». Для ДТЕК як лідера енергетичної галузі України це питання є одним із пріоритетних у галузі охорони довкілля.

У межах виконання Україною зобов’язань згідно з Договором про заснування Енергетичного співтовариства, 2015 року ДТЕК брав участь у робочих групах із координації виконання заходів, спрямованих на зниження рівня забруднення довкілля та імплементації вимог європейських Директив 2001/80/ЕС та 2010/75/ЕС, включно з питанням виконання Національного плану скорочення викидів основних забруднювальних речовин від великих установок спалювання. Реалізація Національного плану скорочення викидів забезпечить виконання вимог європейської Директиви 2010/75/ЕС до 2028 року (для твердих речовин і діоксиду сірки), а також до 2033 року (для оксидів азоту).

У межах Угоди про асоціацію між Україною, Європейським Союзом і його державами-членами, ДТЕК також бере участь у робочих групах при Міністерстві екології та природних ресурсів України щодо імплементації в природоохоронне законодавство України вимог низки інших європейських директив: Директиви 2003/87/ЕС про встановлення схеми торгівлі викидами парникових газів; Директиви 2008/98/ЕС про відходи; Директиви 2009/147/ЕС про охорону диких видів птахів і Директиви 92/43/ЕС про охорону природного середовища проживання, дикої флори та фауни.



ВИКИДИ ПАРНИКОВИХ ГАЗІВ І ЗМІНА КЛІМАТУ

Вуглевидобувні підприємства реалізують заходи щодо скорочення викидів парникових газів. Відтак шахта «Степова» «ДТЕК Павлоградвугілля» разом з компанією «REGEN» завершили впровадження проєкту з утилізації шахтного метану методом високотемпературного окиснення на базі когенераційної установки Caterpillar потужністю 1,6 МВт. Установку було введено в експлуатацію у вересні 2020 р. 

Охорона й раціональне використання водних ресурсів

Загальний принцип управління водними ресурсами в Компанії — їх економне й раціональне використання. З метою забезпечення оптимального споживання води для виробничих потреб на підприємствах генерації використовуються оборотні системи охолодження основного й допоміжного обладнання, оборотні системи гідрозоловидалення (ГЗВ), системи повторного використання води. Раціональне використання води на видобувних підприємствах забезпечується повторним використанням шахтних вод для виробничих потреб і функціонування системи оборотного водопостачання на збагачувальних фабриках.

З метою виконання вимог Екологічної політики щодо зниження обсягів і покращення якісних показників скидання стічних вод на підприємствах «ДТЕК» ведеться постійний контроль якості стічних вод, реалізуються проєкти з модернізації очисних споруд, повторного використання стічних вод у технологічних циклах, очищення водоймищ-охолоджувачів від донних відкладень.

Сталий розвиток / Охорона довкілля

Поводження з відходами

У ході роботи підприємств «ДТЕК Енерго» основний обсяг відходів (99,9 %) припадає на великотоннажні відходи: гірську породу й золошлаки, які є безпечними відходами IV класу.

Збільшення обсягів їх використання є одним із ключових завдань Компанії.

Для збільшення обсягів використання золошлакових відходів і гірської породи на підприємствах «ДТЕК Енерго» реалізовуються програми щодо збільшення використання відходів.
У 2020 р. реалізовано проєкт з організації відбору сухої золи на енергоблоці № 10 «ДТЕК Придніпровська ТЕС».

Для накопичення сухої золи, покращення її технічних характеристик і подальшого застосування матеріалу в ряді інфраструктурних і будівельних проєктів на «ДТЕК Бурштинська ТЕС» здійснено технічне переоснащення силосного складу сухої золи.

З метою збільшення використання відходів і запобігання відводу нових земель під їх розміщення підприємства теплової генерації нарощують дамби золошлаковідвалів з використанням золошлакових відходів замість природного матеріалу (піску, щебеню).

Одним з перспективних напрямків використання золошлаків ТЕС «ДТЕК Енерго» є дорожнє будівництво.

З цією метою були розроблені експертні висновки щодо можливості застосування золошлаків ТЕС «ДТЕК Енерго» в дорожньому будівництві. Висновки затверджено профільним Державним НДІ ім. Шульгіна.

У 2019 р. з НДІ ім. Шульгіна було укладено меморандум про співпрацю щодо супроводу робіт з будівництва в Івано-Франківській області пілотної ділянки дороги із застосуванням золошлакових матеріалів.

Проєкт було завершено у 2021 р.: побудовано унікальну ділянку дороги протяжністю 900 м з використанням золошлакових матеріалів.

Реалізація проєкту дозволить тиражувати використання золошлакових матеріалів під час будівництва, реконструкції та капітальних ремонтів доріг державного й місцевого значення.

«ДТЕК Енерго» змінюється, прагне до більшої ефективності й інноваційних рішень у своїй роботі, і проєкт будівництва дороги із золошлаків підтверджує підхід Компанії як відповідального лідера.

Сталий розвиток / Охорона довкілля

Рекультивація земель

Значні запаси вугілля «ДТЕК» залягають у заплаві річки Самара та її приток. Вилучення вугілля в таких умовах пов’язане з осіданням земної поверхні, затопленням і заболочуванням земель. У цих умовах актуальним є питання раціонального використання та охорони земельних ресурсів.

Основні заходи з протидії негативному впливу проведення гірських робіт у заплаві річки Самара:

Разом з рекультивацією земель підприємства «ДТЕК Енерго» також здійснюють компенсаційну висадку лісу.