Головна Новини Прес-релізи Про проблеми опалювального сезону 2020/2021 і як його проходить ДТЕК Енерго
Про проблеми опалювального сезону 2020/2021 і як його проходить ДТЕК Енерго
Теплова енергетика25 Березня 2021
Про проблеми опалювального сезону 2020/2021 і як його проходить ДТЕК Енерго

Про проблеми опалювального сезону 2020/2021 і як його проходить ДТЕК Енерго

Про це розповів Ільдар Салєєв, генеральний директор ДТЕК Енерго, під час дискусії на Energy Club про результати проходження опалювального сезону (ОЗП) 2020 \ 2021.

Запаси вугілля для роботи ТЕС

ДТЕК Енерго як надійна і відповідальна компанія завжди готується до ОЗП заздалегідь: ми видобуваємо вугілля, плануємо склади, проводимо необхідну ремонтну кампанію. Хоча з кожним роком це стає все складніше.

До початку опалювального сезону на складах ТЕС було 2,1 млн тонн вугілля, що на 1 млн тонн більше за норматив, затверджений Міненерго і більше минулорічних обсягів. І цих запасів вугілля було достатньо для проходження ОЗП 20/21 в своєму прогнозному балансі.

«Ми бачили, як ми проходимо осінньо-зимовий період (ОЗП) і комфортно себе почували і з точки зору балансу, і з точки зору запасів вугілля. Тому що ця цифра була більшою, ніж необхідний мінімум з точки зору постанови Міненерго. Ця цифра - на 1 млн тонн вугілля більше, ніж було у нас на складах на початку ОЗП рік і два роки тому»- підкреслив Ільдар Салєєв.

Проблема з вугіллям виникла в 4 кварталі, коли генерація мала компенсувати атомні блоки, які вчасно не вийшли з ремонту. Найбільше навантаження прийшлося на грудень 2020, коли ТЕС виробили електроенергії на 50% більше ніж мало. Безумовно і вугілля ТЕС спалили більше, майже на 1 млн тонн, ніж того вимагав Прогнозний баланс і чим за аналогічний період минулого року. Це стало ключовою причиною значного зниження складів вугілля на ТЕС в січні 2021 р.

«Коли ми побачили, що попит енергосистеми на теплову генерацію зростає і він значно перевищує прогнозний баланс, то почали шукати всі можливі шляхи забезпечити ТЕС паливом. В тому числі, почали оперативно імпортувати вугілля з Казахстану і Польщі. Ми це зробили за місяць, що вкрай складно в такі терміни. У грудні обсяг імпорту збільшився на 52 тис. тонн, в січні - вже на 108 тис. тонн. ДТЕК - єдині, хто почав імпортувати вугілля. При цьому наші шахти продовжували працювати на повну потужність, щоб забезпечити безперебійну роботу ТЕС. Коли ми зрозуміли, що наших потужностей недостатньо, щоб сбалансувати енергосистему, почали відвантажувати вугілля на Центренерго. З листопада по січень на адресу Центренерго було відвантажено 457 тис. тонн», - розповів Ільдар Салєєв.

З початку ОЗП ТЕС отримали 4,5 млн тонн вугілля для безперебійної роботи.

Аварійність ТЕС і внесок в стабільну роботу енергосистеми.

«Проблема з аварійністю - це проблема, яку треба було вирішувати ще з березня 2020. Коли зазвичай ми починаємо планові ремонти і готуємо блоки до ОЗП. У нас не було такої можливості. Станції простоювали і не мали кошти для виконання ремонтної програми. Коли в кінці року з'явилася фінансова можливість проводити планові ремонти, нам їх не дозволяли робити через надмірне навантаження і затребуваність обладнання енергосистемою. Всі планові ремонти з листопада 2020 року ми змістили вже на 2021 г.», - позначив генеральний директор ДТЕК Енерго.

В цей опалювальний сезон електроенергію для ОЕС України виробляло все доступне обладнання ТЕС ДТЕК Енерго. На постійній основі працювало 26-28 енергоблоків, коли в минулий ОЗП - тільки 17-18. Якщо раніше поточні ремонти енергетики могли робити, коли обладнання знаходилося в резерві, то починаючи з грудня 2020 в резерві не було жодного блоку. Підвищене навантаження і відсутність планових ремонтів - це все суттєво відобразилося на аварійності обладнання.

Ільдар Салєєв спростував звинувачення в умисному виведенні енергоблоків в аварійний ремонт: «Коли знизилося навантаження на теплову генерацію і з'явилося багато резервних блоків - ми отримали можливість проводити поточні та середні ремонти. Саме тому різко знизилася аварійність. Ніяких навмисних висновків в аварійні ремонти не було в цей опалювальний сезон. Ми виводили в аварійний ремонт замість планових, але в той же час забезпечували додатковими потужностями. Разом з фахівцями Укренерго ми знайшли рішення що Луганська ТЕС працювала трьома блоками в ОЕС України. Цього раніше ніхто не робив».

Проблема аварійності лежить в розбалансованості і некерованості енергетичного ринку. І перш за все треба вирішити питання кругових багатомільярдних боргів у всіх генерацій.

«З вересня 2020 року по лютий 2021 борг Укренерго перед ТЕС ДТЕК Енерго за роботу на балансуючому ринку становить 2,4 млрд. гривень. Це вартість нашої річної ремонтної кампанії. Але це не проблема боргів тільки між нами та Укренерго. Необхідно вирішувати питання з боргами абсолютно у всіх генерацій. Якщо енергосистемі необхідно, щоб в період підвищеного попиту генерація мала дієспособні блоки, то також потрібно вирішувати питання підтримки резерву потужностей і плати за нього. Це дасть можливість генерації технічно підтримувати ці блоки на протязі всього року для роботи в сезонні піки споживання», - резюмував Ільдар Салєєв.

19 Вересня 2024
Новини та повідомлення Енергетики вперше показали киянам, як виглядає обладнання ТЕС після російських ударів
11 Вересня 2024
Новини та повідомлення З початку року шахтарі ДТЕК Енерго ввели в роботу 14 нових вугільних лав, ще 12 лав планується
05 Вересня 2024
Новини та повідомлення З початку року ДТЕК Енерго інвестував понад 2,1 млрд грн у ремонти та відновлення ТЕС
28 Серпня 2024
Новини та повідомлення ДТЕК Енерго інвестував в український вуглевидобуток 17 млрд грн з початку повномасштабної війни
21 Серпня 2024
Новини та повідомлення За сім місяців 2024 року машинобудівники ДТЕК Енерго виготовили 9 комбайнів та 618 тисяч запчастин для підтримання роботи українських шахт
13 Серпня 2024
Новини та повідомлення З початку року ДТЕК Енерго інвестував майже 2 млрд грн у ремонти та відновлення ТЕС
06 Серпня 2024
Новини та повідомлення З початку року шахтарі ДТЕК Енерго ввели в роботу 11 нових вугільних лав
01 Серпня 2024
Новини та повідомлення З лютого 2022 року енергетики ДТЕК Енерго 41 раз «підіймали» ТЕС з нуля після обстрілів
17 Липня 2024
Новини та повідомлення Для підтримання потреб українського вуглевидобутку машинобудівники ДТЕК Енерго виготовили 8 комбайнів та 542 тисячі запчастин
02 Липня 2024
Новини та повідомлення ДТЕК Енерго витратив понад 1,4 млрд грн на ремонти і відновлення ТЕС