Менше відходів, кращі дороги: Україна може здешевити будівництво доріг завдяки використанню вугільної золи - європейські експерти

Менше відходів, кращі дороги: Україна може здешевити будівництво доріг завдяки використанню вугільної золи - європейські експерти

Україна може перейняти європейський досвід використання відходів від спалювання вугілля – золошлаків при будівництві нових доріг. Така практика в ЄС дозволила знизити потребу в традиційних матеріалах (цементі, щебні, піску), зменшити площі золоотвалов біля ТЕС, а також дала можливість заощадити в середньому 30% витрат на кожному 1 км побудованих доріг.

Таку думку висловили українські та європейські експерти в ході міжнародного форуму «Золошлакові матеріали. Європейський досвід використання», який відбувся 16 травня у Львові. Форум присвячений проведенню в Україні 64-го засідання ECOBA (Європейська асоціація з питань утилізації побічних продуктів використання вугілля).

На заході зібралося 40 фахівців, які обговорювали різні можливості застосування золошлаків в сфері будівництва, зокрема, при ремонті або укладанні нових доріг.

Генеральний секретар ECOBA Ханс-Йоахім Фейерборн (Німеччина) розповів, що європейські країни використовують більше 90% матеріалів від спалювання вугілля, які проходять процес підготовки для екологічного та ефективного застосування в будівництві доріг.

«В результаті спалювання вугілля утворюється велика кількість матеріалів, які варто використовувати замість природних матеріалів - цементу, щебню, піску. Загальні обсяги золи, використовувані в ЄС, становлять 145 млн тонн. Це дуже велика цифра, яка показує турботу про навколишнє середовище. І в цьому полягає виклик для України - довести, що використання золи для підсипки ґрунту є екологічно чистим і почати відбудовувати дороги», - сказав Фейерборн.

При цьому президент ECOBA Айвен Скідмор (Великобританія) повідомив, що застосування золи в Україні дозволить стабілізувати шар ґрунту і прискорити будівництво доріг.

«До того ж це дешевий матеріал, завдяки якому зменшується використання природних ресурсів і знижуються обсяги викидів вуглекислого газу. Вам нема чого відкривати Америку, Україна може перейняти і реалізувати у себе існуючий світовий досвід. Потрібно лише отримати підтримку з боку профільних органів влади, які повинні змінити технічну документацію і дозволити використовувати золу, як матеріал для будівництва доріг», - зазначив Скідмор.

Його підтримав представник компанії SG Geotechnica, викладач технічного університету в Чехії Франтішек Хреста, який розповів про великий досвід будівництва доріг із застосуванням золи в Чехії.

«Україні потрібно зрозуміти, що зола - цінний матеріал. У Чехії філософія полягає в тому, що це продукти, а не відходи. Золошлакові матеріали в ремонті доріг, у нас в Чехії, використовуються більше 20 років. Найбільший проект будівництва - траса до Праги, в якій ми використовували 200 тисяч тонн золи. Поки ми бачимо лише користь від такого будівництва», - підкреслив Хреста.

Глава компанії Ekotech Каміль Шігельскі (Польща) також порекомендував використовувати золу в будівництві, залучаючи кращі європейські розробки.

«Хочеться розширювати історію успіху технології в світі. Ми передаємо свої технології, навчаємо тих, хто не вміє - були в Індонезії, Австралії, Таїланді, Південній Кореї. Ми можемо багато чого запропонувати і розповісти Україні, щоб ви могли ефективно використовувати свою золу. У нас вона направляється на будівництво автомобільних, залізниць, а навіть при спорудженні інфраструктури в аеропортах», - сказав Шігельскі.

У свою чергу керівник департаменту екологічної безпеки ДТЕК Енерго Ірина Вербицька розповіла про те, що компанія планує реалізувати перший пілотний проект в Україні.

«Ми дбаємо про навколишнє середовище. І в зеленій інвестиційної стратегії компанії ДТЕК приділено особливе місце застосування золошлаков в будівництві. Це можливість знизити витрати на укладання доріг і в той же час зменшити площі золовідвалів. Ми плануємо запустити пілот в Україні з проведення капітального ремонту 1 км дороги в Кам'янка-Бузькому районі Львівської області, щоб оцінити ефективність проекту і впровадити найкращий світовий досвід поводження з промисловими відходами. Реалізуючи такі проекти, ми не тільки вирішуємо екологічні питання, а ще й сприяємо розвитку територій, так як якісна інфраструктура - це вже перший крок до розвитку», - зазначила Вербицька.

На даному етапі компанією ДТЕК розроблена проектно-кошторисна документація, яка стала результатом спільної роботи з UMG Resource. Очікується, що економія на капітальному ремонті пілотного ділянки дороги з використанням золошлакових матеріалів складе 30%.

На завершення форуму європейські експерти підкреслили, що для того, щоб почати використовувати золошлакові матеріали в будівництві доріг, Україна повинна розробити і прийняти відповідну законодавчу базу.

 

Довідка

ДТЕК – найбільший приватний інвестор в енергетику України.
Група розвиває бізнеси з видобування природного газу та вугілля, відновлюваної та теплової генерації електроенергії, розподілу електроенергії електромережами, постачання електроенергії клієнтам, впровадження енергоефективних рішень, зарядці електромобілів.
У 2018 році капітальні вкладення ДТЕК становили 20 млрд грн, податкові відрахування – 27 млрд грн. У ДТЕК працюють 80 тис. співробітників.
100% компанії належить SCM Limited. Кінцевим бенефіціаром є Рінат Ахметов.