«Наші учні нещодавно вийшли з слюсарів і вже стали майстрами, тобто керівниками нижчої ланки. Як вони вже здогадались, керівник – це зовсім інший рівень. Адже гайки крутити вони вміють дуже добре. Тепер їм потрібно отримати навики керівника. Це необхідно для того, щоб керувати людьми та процесами, в іншому випадку процеси будуть керувати нами, що не припустимо», – наголосив директор ДТЕК Ладижинської ТЕС Олександр Бобрик під час відкриття школи майстрів.
Найголовніше у Школі – самоосвіта. За 5 місяців навчання майстри мають докорінно змінити підхід до своїх обов’язків. Фіналом тривалого навчання без відриву від виробництва стануть проектні роботи, які учні захищатимуть перед керівництвом бізнес-блоку. Ідеї проектів будуть взяті з реальних ситуацій виробничого процесу. А пошук ефективних рішень стане корисним і для виробництва, і для самого учня. То ж, як підкреслив головний інженер Ладижинської ТЕС Вадим Сімаков, для досягнення цілі майстрам доведеться занурюватися в кожну тему всіма можливими методами та засобами, а теоретичні знання одразу закріплювати на практиці. По закінченню навчання майстри отримають відповідні сертифікати та безцінний досвід, що дозволить їм швидше зростати професійно.
«Школа майстрів створена щоб забезпечити виробничі підприємства теплової генерації якісним складом майстрів, підвищити культуру безпеки праці, а також, щоб допомогти їм розвинути управлінські компетенції, – відмітила керівник департаменту з управління персоналом ДТЕК Ладижинської ТЕС Наталія Гаврилюк. – Ключова роль відведена саме майстрам, бо вони формують кістяк нашої станції. Учасники Школи отримають корисні знання з основ виробничого менеджменту та економіки, розширять знання та навички з експлуатації обладнання, зрозуміють, як можна допомогти підлеглим в їх професійному розвитку».
«Зростати хочеться всім і завжди. Адже заради чого ми ходимо на роботу?, – каже старший майстер ПТЦ ДТЕК Ладижинської ТЕС Дмитро Кожушок. – Звісно, чим вища посада, тим кращий і заробіток. Та й самому цікаво отримати нові знання. Бо майстром я працюю 2 роки, і відчуваю, що мені бракує досвіду роботи з людьми. По-друге, є бажання рости в професійному плані, а школа майстрів для цього – прекрасний стартовий майданчик».
Попереду у 12-ти майстрів Ладижинської ТЕС ще багато роботи на шляху до перемоги, (в першу чергу над собою). Адже не кожен здатен після важкого трудового дня прийти додому і відмовитись від пульту телевізора на користь самоосвіти. Якщо ж пріоритети будуть розставлені вірно, вже за 5 місяців ДТЕК Ладижинська ТЕС матиме 12 сертифікованих перспективних керівника, здатних ефективно працювати в команді та швидко вирішувати виробничі питання.