ДТЕК Енерго є партнером міст і громад і готовий бути ним надалі процесі справедливої вугільної трансформації. Про це повідомила виконавчий директор ДТЕК Енерго Тетяна Оверіна на Форумі високого рівня «Справедлива трансформація вугільних регіонів: від планів до дій!», що відбувся в Києві 6 жовтня 2021 року. Захід пройшов за підтримки громадської організації Germanwatch та міністерства економічної співпраці та розвитку Німеччини і об’єднав владу, міжнародних та українських експертів.
На Форумі йшла мова про те, що Україна є невід’ємною частиною загальносвітового тренду декарбонізації, відтак, відмова від вугілля все частіше з’являється на порядку денному нашої держави. Сьогодні низка українських областей, де працюють шахти і вугільні ТЕС, як і інші регіони Європи та світу, постійно стикаються із викликами декарбонізації.
Виступаючи на сесії, присвяченій енергетичному переходу як одному з ключових елементів справедливої трансформації вугільних регіонів, Тетяна Оверіна розповіла, що ДТЕК Енерго з 2018 року допомагає шахтарським регіонам розробляти плани справедливої трансформації. І, таким чином, максимально рівно та виважено нівелювати соціальні, економічні ризики та ризики енергетичної безпеки.
«В цьому питанні ми сповідуємо принцип `no one leaves behind`, тому залучаємо максимальну кількість учасників – від громад, бізнесу, профспілок, громадських організацій. Створили робочі групи у кількох ОТГ для розробки програм трансформації. 60 учасників, 15 запрошених українських та міжнародних експертів і постійний соціальний діалог – ми хочемо чути і чуємо голоси громад», - зазначила Тетяна Оверіна.
Для трьох територій - Першотравенськ, Миколаївська ОТГ, Петропавлівська ОТГ – за участі місцевої влади, ДТЕК Енерго, експертів, профспілок вже розробили програми справедливої трансформації, спрямовані на економічну диверсифікацію і зниження залежності систем теплозабезпечення від вугілля як єдиного джерела енергії. Ці програми передбачають роботу за двома основними напрямками: стратегічні проєкти (інвестпаспорти, інвестпортал) і локальні рішення. Так, в Миколаївській і Петропавлівській громадах розвиватимуть бджільництво, овочівництво, садівництво, виробництво молочних продуктів, цукатів, круп. У шахтарському мономісті Першотравенську планують реформувати ЖКГ, відкрити швейний цех і навчати молодь новим професіям в місцевому ліцеї. Поява нових підприємств у вугільних регіонах створить робочі місця, в тому числі «зелені», і збільшить бюджет.
«ДТЕК Енерго як відповідальний бізнес бачить своїм завданням допомогти місцевій владі дати відповіді на низку питань, сформувати фінальну дорожню карту, яка допоможе гарантувати життєздатність цих регіонів. Зі свого боку ми сприяємо трансформації шахтарських міст і селищ. Але для успішної і екологічної вугільної трансформації необхідна єдина «генеральна лінія», всебічна підтримка, на яку ми розраховуємо, і до якої закликаємо бізнес і владу», - фіналізувала виконавчий директор ДТЕК Енерго.